Pacemaker- Kalp Pili İşlemleri

        Kalp pili, düzensiz kalp atışlarının yönetimine yardımcı olmak için kullanılan elektrikle şarj edilmiş bir cihazdır. Kalp pilleri, aküyü içeren puls üreteci ve kalp atışını denetleyen elektronik olmak üzere iki parçadan oluşur. İkinci bölüm kalbe elektrik sinyalleri gönderen leadlerdir (kablolar). Kalp pili, düzensiz kalp atışlarının iki türü olan taşikardi yani kalbin çok hızlı atması ve bradikardi yani kalbin çok yavaş atmasının tedavisinde kullanılır.

        Modern kalp pilleri iki kısımdan oluşur. Nabız üreteci olarak adlandırılan bir bölüm, kalp atışını kontrol eden elektronikleri ve pili içerir. Diğer kısım kalbinize elektrik sinyalleri göndermek için gerekli olan lead veya leadlerdir. Leadler, nabız üretecinden kalbe doğru çalışan küçük kablolardır.

Kalbin pompalama işleminin yavaş olması ve vücuda yeterli kan alınamaması durumunda yorgunluk, bayılma, nefes darlığı, hayati organların hasar görmesine ve hatta ölüme neden olabilir. Bunu önlemek için kalp pilleri gereklidir.  Kalp pili, kalp ritmini kontrol eden vücudun elektrik sistemini kullanır. Kalp pili kalp ve kaslarının kasılmasının sağlayabilir; kalp atışını izleyebilir ve kaydedebilir. Bu kayıt ayrıca, doktorun hastanın ritim bozukluğunda daha iyi bilgi sahibi olmasını sağlar.

        Kalp pili yerleştirme prosedürü genellikle güvenlidir, ancak ciddi sonuçlara gelebilecek riskleri de bulunmaktadır. Pilin yerleştirildiği bölgenin kanaması, morarma veya enfeksiyonu görülebilir; kan damarı hasar görebilir ve akciğerler çökebilir. Anestezik maddeye bağlı oluşan alerjik reaksiyon durumu ve kalbin delinmesi de ender olarak görülür. Hastanın rızasını vermesinden önce doktor, olası komplikasyonları ayrıntılı olarak hastaya bildirecektir.

 

 

Pacemaker DDDR

Kalpte bulunan sinoatrial düğümün ( kalbin pacemaker'ı yani nabız üreteci olarak çalışır) yeterli elektriksel uyarıyı oluşturamaması ve/veya tüm kalp dokusuna yeterli şekilde ulaştıramaması durumunda yeterli elektriksel uyarıyı oluşturmak için kullanılan cihazlardır.

                     

 

Pacemaker ICD

 İmplante edilebilen kardiyoverter defibrilatör (İCD) ler devamlı ventrikül taşikardi (VT) veya ventriküler fibrilasyon (VF)'ye bağlı ani kardiyak ölümü önlemek için geliştirilmiş olan cihazlardır.

Kalp yetersizliği olan, NYHA sınıf II-III semptomlu kalp yetersizliği olan ve ejeksiyon fraksiyonu %35’in altındaki hastalarda en az 3 aylık uygun tıbbi tedavi sonrası iyi fonksiyonel durum ile en az 1 yıllık sağ kalım beklentisi varsa ICD önerilmektedir.

                        

 

Pacemaker ICD-CRT

Birincil korunmada, sinüs ritmindeki hafif kalp yetersizliği semptomları olan hastalarda (NYHA II) ejeksiyon fraksiyonu %35’in altında ve QRS süresi >130 ms olası durumunda CRT defibrilatör (CRT-D) yerleştirilmesi önerilmiştir.

                   

 

Kaynakça

 

Pacemaker (t.y.). 21.08.2017 tarihinde

http://www.medicinenet.com/pacemaker/article.htm#what_are_the_risks_of_pacemaker_surger sitesinden edinilmiştir.

 

Turk Kardiyol Dern Ars 2016;44(1):9-14 doi: 10.5543/tkda.2015.71059