Kalp Yetmezliği Tedavisi

        Kalp yetmezliği, kalbin yeterli miktarda kan pompalayamaması ve vücudun istediği iş yükünü karşılamaması durumudur. Sonuç olarak, hücreler yeterli miktarda oksijen ve besin açısından zengin kan almazlar. Düzgün beslenmeyen hücreler daha da kötüleşebilir ve sorunlar artabilir. Kalp yetmezliği için herhangi bir tedavi yoktur ve durumun şiddetine göre ölümcül olabilir. Yine de, uygun ilaçları kullanarak ve yeterli tedaviyi alarak, hastaların çoğunluğu keyifli bir hayat yaşayabilir. Aile desteği son derece önemlidir.

 

        Kalp yetmezliği oluştuğunda, vücut başlangıçta kalp yetmezliğini örtmeye çalışır. Zayıf performansı telafi etmek için kalp büyüyebilir, kanı daha hızlı pompalayabilir veya kas kütlesini artırabilir. Kan damarları, kan basıncını eşit tutmak için daha dar olur. Ama, zamanla bu önlemler yetersizleşir ve ilk belirtiler ortaya çıkar. Kalp yetmezliğinin bazı belirtileri nefes darlığı, hatta genellikle hastalar nefeslerinin düzenlemek için birden fazla yastık kullanır; sürekli öksürük, merdiven çıkma ve alışveriş gibi temel aktivitelerde halsizlik, anksiyete, düşünce bozukluğu ve yüksek nabızdır.

 

        Önceden de bahsedildiği gibi kalp yetmezliğinin bir tedavisi yoktur. Ancak erken teşhis ve uygun tedavi işlemleri büyük önem taşır. Tedavi birçok yolla yapılabilir. İlaçlar temel olarak kalbin durumunu iyileştirmek için kullanılmaktadır. Genellikle bu amaçlar için; Beta blokerler, diüretikler, dijital ve ACE inhibitörleri kullanılır. Bunlar hem kalp kasılmalarının etkinliğini artırır hem de kalp yetmezliğinin hızını yavaşlatır. Bununla birlikte, ilaçlar genellikle hastalığın seyrini yavaşlatmak için yetersizdir.


 

Kaynakça

American Heart Association (t.y.) 21.08.2017 tarihinde

 

http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/HeartFailure/Heart

Failure_UCM_002019_SubHomePage.jsp sitesinden edinilmiştir.

 

Current Treatment Options (t.y.). 21.08.2017 tarihinde

https://www.heartware.com/patients-

caregivers/current-treatment-options sitesinden edinilmiştir.

Ekokardiyografik değerlendirilmede kalbin duvarlarında kasılma bozukluğu görülmekte. 

Ekokardiyografi, Kalp Yetmeszliği, Miokard enfarktus, İnfarktus, Kapak Yetmezliği, Duvar Hareketleri Bozukluğu, Aneurizma, Anevrizma, Trombus
Ekokardiyografi, Kalp Yetmeszliği, Miokard enfarktus, İnfarktus, Kapak Yetmezliği, Duvar Hareketleri Bozukluğu, Aneurizma, Anevrizma, Trombus, Diastolik Kalp Yetmezliği, Kardiyomiopati,

Ekokardiyografik değrelndirilmede oklarla gösterilen bölgelerde kalbin kasılmadığını görülmekte